Co na temat wybranego kosmetyku powie Ci jego opakowanie?

Uogólnienia pozwalają nam przypisać konkretne cechy do danego produktu, jedynie z racji tego, że należy on do jakiejś grupy. Posługując się nimi świadomie, ułatwiają nam życie poprzez kategoryzowanie rzeczywistości. Dzięki stereotypom nie musimy wciąż na nowo tłumaczyć sobie jej od początku.

Kluczowe jest tu słowo świadomie. Bo możemy podchodzić z uśmiechem do tego, że dla kobiet jest wszystko to co różowe/białe, a dla mężczyzn to, co czarne/srebrne, ale jak utrudnione byłoby nasze życie, gdyby z dnia na dzień opakowania kosmetyczne pozbawione były kolorów? O ile dłużej byśmy szukali odpowiednich dla siebie, gdyby pozbawione były barw, które być może osobiście nam się nie podobają, ale jednak wskazują nam kierunek?

Identyfikacja wizualna w marketingu

Mimo tego, że kulturowy podział na kolory męskie i żeńskie ma obecnie niewiele wspólnego z rzeczywistością, producenci kosmetyków starają się wplatać do projektów opakowań swoich produktów odcienie podświadomie kojarzone z daną płcią.

Opakowania z kremami czy żelami dla panów mają ciemniejsze, bardziej wyraziste kolory, takie jak czarny, srebrny i granatowy. Opakowania kosmetyczne dla mężczyzn mają zapowiadać silne i skuteczne działanie produktu. Kosmetyki dla kobiet zazwyczaj mają białe opakowania z elementami różu, błękitu lub jaskrawymi odcieniami czerwieni i żółci.

Co jeszcze mogą nam powiedzieć kolory? Niezależnie od płci, opakowania zielone bardzo mocno kojarzą się z naturalnym i prostym składem kosmetyków. Weganizm, czy wegetarianizm jest nie tylko dietą, ale określeniem pewnego stylu życia, który jest teraz w trendzie. Dlatego napisy takie jak BIO, czy VEGAN często wyróżnione są właśnie zielenią, która wyróżnia się na półkach wśród bieli, czy różu. Do kategorii BIO i VEGAN zaliczamy też opakowania szklane. Jest to związane z ograniczeniem plastiku i chęci recyklingu opakowania po zużyciu produktu. Niektóre opakowania szklane np. słoiczki na kosmetyki, stają się opakowaniem wielorazowym.

Każdy element ma znaczenie

Wcześniej wspomnieliśmy o tym, jakie kolory oprócz kolorów głównych, mogą zostać wykorzystane na opakowaniu, żeby zwrócić uwagę klienta. Są to elementy w kolorach żółtym, fioletowym czy czerwonym. Mogą one symbolizować np. zapach, gdzie na fiolet byśmy zwrócili uwagę, jeśli lubimy lawendę. Mogą też być związane z kolorami danej marki - szczególnie, gdy marka ta jest znana i ceniona.

Jednak kolor kolorowi nierówny. Same odcienie bieli mogą przekazywać nam informacje, które odczytujemy bardziej lub mniej świadomie. Przede wszystkim jest to informacja o cenie produktu. Biały może być po prostu białym, ale może być białym w odcieniu kości słoniowej. I, mimo że mówi się, że mężczyźni tak wielu kolorów nie odróżniają, również doskonale wiedzą, który produkt jest wyżej ceniony. Bo przecież zarówno, jeśli chodzi o złoto, jak i o srebro, łatwo przekroczyć granicę kiczu. Do tego jeszcze dochodzi materiał opakowania i dodatki do niego. Opakowania szklane zwykle są droższe, ale ze względu na kształt tego szkła, czy rodzaj materiału, z którego wykonana jest zakrętka, mogą wahać się cenowo. Klient wybierający takie opakowania prawdopodobnie świadomie tworzy część swojego wizerunku. Te kosmetyki na pewno będą postawi w widocznym miejscu, bo tak właśnie chce przedstawić się światu i rozumie, ile to jest warte.